Zespół Szkół  Marcinkowice
Zespół Szkół  Marcinkowice
Zespół Szkół  Marcinkowice
Zespół Szkół  Marcinkowice
ZESPÓŁ SZKÓŁ im. WŁADYSŁAWA ORKANA w MARCINKOWICACH

06 grudnia 2017 r. 103. Rocznica Bitwy Marcinkowickiej

 

Czy dworski strych w Marcinkowicach może skrywać jeszcze jakieś tajemnice? Okazuje się, że tak. Przekonali się o tym wszyscy, którzy uczestniczyli 6 grudnia 2017 r. w obchodach 103. rocznicy Bitwy Marcinkowickiej w Zespole Szkół w Marcinkowicach.

Zebrani Goście wraz ze społecznością szkolną podczas uroczystej akademii obejrzeli inscenizację, która w zamyśle reżysera była odtworzeniem archiwalnego nagrania wywiadu z generałem Józefem Piłsudskim, które zostało odnalezione podczas porządkowania strychu w marcinowickim dworze. Taśmę z nagraniem odkryto w schowku wykutym w kominie.

Moment „projekcji” został poprzedzony specjalnym wydaniem Teleexpressu, w którym przypomniano zebranym historię powstania Legionów i okoliczności, w jakich Józef Piłsudski znalazł się na Podhalu, a dokładnie w Marcinkowicach. Następnie akcja przeniosła się na scenę. Tu widzowie znaleźli się w scenerii dworskiego salonu z początku XX w. Tam pojawił się Józef Piłsudski i właściciele dworu, którzy oczekiwali na przybycie dziennikarza. Ten nieco spóźniony wbiega do środka i bez zbędnych ceremonii rozpoczyna wywiad z Generałem. Pytania dotyczyły przebiegu Bitwy Marcinkowickiej, jak również przyczyn poniesionej wówczas porażki. W trakcie rozmowy dla wzmocnienia sił i wyostrzenia pamięci zostaje podana kawa. Inscenizacja kończy się piosenką „Zakwitały pąki białych róż”, podczas której zaproszonym gościom rozdano symboliczne białe róże.

Krótki spektakl, okraszony fikcyjną fabułą, pozwolił popatrzeć na znaną wszystkim historię bitwy nieco z innej strony. Pozwolił, aby spojrzeć na ten ważny dla Marcinkowiczan fakt z przeszłości  innymi oczami. Pozwolił również przenieść się na krótką chwilę do świata, który już nie istnieje, do ziemiańskiego świata, którego nieodzownym symbolem był dwór i kontusz.       

Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o wszystkich, którzy pomogli stworzyć ten barwny  świat. Aktorzy: Piłsudski – Mikołaj Horowski kl. II a, Dziennikarz – Jakub Cegłowski kl. II a, Gospodarz – Kacper Pustułka kl. I b, Gospodyni – Kinga Augustyn kl. I b, Pokojówki – Gabriela Owsianka i Anna Rusnarczyk kl. I b, Prezenterzy Teleexpresu – Agata Warzecha i Kamil Chruślicki kl. I b, Korespondenci – Patrycja Szlaga kl. II a i Jakub Gonciarz kl. I c. Śpiew – Natalia Gołąb i Karolina Kokoszka kl. I c. Akompaniament – Michał Rusek kl. III a i Robert Błaszczyk III c . Operator sprzętu – Adrian Kłapacz kl. III a, operator dźwięku i światła – pan Andrzej Bugański z Łukowicy. Reżyser – ks. Sebastian Musiał, scenografia i kostiumy – pani Aneta Próchnicka, ks. Sebastian Musiał, pan Mariusz Jop. Przygotowanie zespołu pani Barbara Gródek. 

Druga część uroczystości odbyła się tradycyjnie na Cmentarzu Legionistów, gdzie oddano hołd poległym w czasie bitwy pod Marcinkowicami.