Zespół Szkół  Marcinkowice
Zespół Szkół  Marcinkowice
Zespół Szkół  Marcinkowice
Zespół Szkół  Marcinkowice
ZESPÓŁ SZKÓŁ im. WŁADYSŁAWA ORKANA w MARCINKOWICACH

06 grudnia 2018 r. 104. Rocznica Bitwy pod Marcinkowicami

 

Czy mickiewiczowskie Soplicowo może mieć coś wspólnego z Marcinkowicami? Wydaje się, że nie… Okazuje się jednak, że może mieć i to bardzo wiele. O czym mogli przekonać się uczestnicy zgromadzeni na obchodach 104. rocznicy Bitwy Marcinkowickiej, które w tym roku były połączone z świętowaniem 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości i 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Zaproszeni goście i społeczność szkolna wzięli udział w spektaklu pt. "W marcinkowickim Soplicowie", dzięki któremu mogli przenieść się w dwie pozornie różne rzeczywistości. Z mieszkania Piłsudskiego wprost do Soplicowa. A dlaczego właśnie tam?  

Bo tęsknił za wolną Ojczyzną nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz. A tęsknotę tę umieścił między wersami "Pana Tadeusza". To w tym utworze wyraźnie widzimy Polaków marzenia o wolności. To tu, w Soplicowie poczuć możemy, jak żywa jest wśród jego mieszkańców idea wolności. To w "Panu Tadeuszu" wciąż rozbrzmiewa hasło wolności, niesione na ustach jego bohaterów. Wierzą oni mocno, że upragniona wolność przyjdzie wraz z wielkim wodzem - Napoleonem. O czym przekonuje nas ostatnia staropolska uczta, podczas której rozbrzmiewają toasty na cześć wielkiego Francuza, który ma wskrzesić z popiołów Polskę. To tu przy staropolskim stole Polacy marzą o wolności i pragną jej odzyskania.

            A dziedzicowo romantycznych marzeń i tęsknot przejęły następne pokolenia Polaków. Tak, jak Soplicowo spoglądało w kierunku wielkiego Napoleona, tak Polacy początku XX wieku byli wpatrzeni w postać Józefa Piłsudskiego, który miał przynieść wyzwolenie. I tak też się stało. Romantyczne marzenia stały się rzeczywistością dzięki wielkiemu marszałkowi. Nie stało się to od razu. Zanim przyszła wolność trzeba było przelać wiele żołnierskiej krwi. I w tej właśnie niełatwej drodze ku wolności pojawiła się data 6 grudnia 1914 r., gdzie na marcinkowickich polach odbyła się jedna z pierwszych krwawych bitew. Bitew, które pomogły w realizacji marzeń wielu pokoleń Polaków i romantycznych mickiewiczowskich bohaterów.

I tę właśnie prawdę ukazał przed widownią zaprezentowany spektakl. W poszczególne role wcielili się:

Narrator  Radosław Kotowicz

Józef Piłsudski  Mikołaj Horowski

Generał  Jakub Cegłowski

Wojski  Szymon Uroda

Podkomorzy  Patryk Tylka

Zosia  Natalia Kotowicz

Tadeusz  Mateusz Zagórowski

Generał   Dąbrowski  Krystian Sowiński

Żołnierz  Kamil Chruślicki

Jankiel – Michał Świderski                                      

Gosposie – Agata Warzecha, Kinga Augustyn

Damy  Katarzyna Stachoń, Karolina Kokoszka, Weronika Gutowska, Klaudia Wiewióra. 

Druga część uroczystości tradycyjnie odbyła się na Cmentarzu Legionistów, gdzie uczono poległych podczas bitwy legionistów modlitwą, apelem poległych i salwą honorową. 

ks. Sebastian Musiał