07 listopada 2019 r. Listopadowe czytanie „II cz. Dziadów” Adama Mickiewicza

Listopadowe czytanie „II cz. Dziadów” Adama Mickiewicza

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych nauczyciele Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach już po raz kolejny spotkali się na wspólnym czytaniu II cz. Dziadów Adama Mickiewicza.

Na miejsce spotkania wybrano zabytkową kaplicę dworską, która kiedyś była rodzinnym cmentarzem właścicieli dworu. W jej piwnicach grzebano dawniej ciała zmarłych. Między innymi był tu pochowany uczestnik powstania styczniowego Adam Dąbrowa Morawski i jego wnuczka – Marysia. Miejsce to tworzyło niepowtarzalny klimat. Tekst Mickiewicza na chwilę ożył, przemówił po raz już kolejny do zgromadzonych najpierw uczniów szkoły średniej, a także zaproszonych gości – uczniów ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, Rdziostowie, Wielogłów i Krasnego Potockiego (w godzinach dopołudniowych miało miejsce sześć przedstawień dla młodzieży – od piątego do siódmego listopada), natomiast w godzinach wieczornych 6 listopada odbyło się spotkanie przeznaczone dla mieszkańców Marcinkowic. Czytaniu towarzyszyła nastrojowa muzyka, a wszystko dopełniała scenografia, w której setki zapalonych świec odbijało swoje płomienie w rozstawionych wokół sceny lustrach.

Oprócz tekstu Mickiewicza przypomniana została również historia związana z obrzędem Dziadów.

W samym przedstawieniu wzięli udział następujący nauczyciele: w rolę Guślarza wcielił się pan Paweł Rogodziński, Widmo Złego Pana zagrał ks. Sebastian Musiał, rolę - Starca odegrał pan Kamil Malicki, Aniołka - pani Aneta Próchnicka, Kruka - pan Mariusz Jop, Sowę - pani Paulina Darecka i pani Anna Sarecka, ducha Zosi odegrała pani Iwona Sikorska, w Chórze wystąpili, oprócz wspomnianych aktorów, pani Maria Zając i Elżbieta Gibas, która również była reżyserką spektaklu.

Opracowanie: mgr Elżbieta Gibas